;

FreeBee A/S skaber et mere sikkert arbejdsmiljø med ny halvautomatiseret lagerløsning

Toyotas Radioshuttle-system har givet medarbejderne hos FreeBee mere tryghed, bedre overblik og mindre stress i hverdagen – og samtidig lagt fundamentet for en mere effektiv og fremtidssikret drift.

Et lager under pres

Hos produktionsvirksomheden FreeBee i Nyborg på Fyn begyndte lagerets begrænsninger at påvirke den daglige drift. Med stigende produktion og flere paller i rotation blev pladsen en reel udfordring.

Før stablede vi i pyramider – og når vi så fjernede den første sæk, skabte det et usikkert arbejdsrum,” fortæller fabrikschef Henrik Rosenlund. “Det gav meget ekstraarbejde, fordi vi skulle spærre af for at kunne komme ind til den palle, vi skulle bruge.

Det havde konsekvenser. Ikke kun for effektiviteten, men også for arbejdsmiljøet. “Pladsen er jo sikkerheden – jo mindre plads, jo farligere bliver det,” fortsætter Henrik. Arbejdet med at finde og hente paller krævede ekstra løft og skabte utryghed for medarbejderne.

En løsning med fremtiden for øje

Behovet for at optimere logistikken var tydeligt – men det vigtigste for ledelsen var at skabe en mere tryg hverdag. Løsningen blev Toyotas Radioshuttle-system (evt. link) med mulighed for fuldautomatisering i fremtiden.

Det system vi har fået nu, er væsentligt mere effektivt – både når vi kigger på udnyttelsen af plads og arbejdsgange,” siger Jørgen Kildegaard, direktør for FreeBee. “Automatisering og fremtidssikring spillede også en rolle i beslutningen – men det handlede først og fremmest om at gøre noget godt for vores medarbejdere.

Henrik supplerer: “Vi kiggede ikke efter den billigste løsning – vi gik efter den bedste. Det handler ikke kun om reoler, men om at skabe kvalitet og tryghed, som holder på sigt.

En bedre arbejdsdag for medarbejderne

På lageret mærkede medarbejderne hurtigt forskellen.

“Før var jeg nervøs for, at noget væltede. Nu kan jeg køre tre shuttler samtidig, og jeg er helt tryg. Jeg kan nå meget mere på en dag,” fortæller Erik Christensen, lagermedarbejder hos FreeBee. “Vi bruger mindre tid på at lede og flytte rundt på pallerne – det hele kører bare mere glidende, og jeg mærker ikke den samme usikkerhed som før.”

Han fremhæver også, hvordan forandringerne har haft en positiv effekt på atmosfæren. “Der er en mere afslappet stemning. Folk virker mindre stressede – fordi der er styr på tingene.”

De forbedrede arbejdsgange har også givet en mere ensartet rytme i løbet af dagen og færre unødvendige afbrydelser. Det har gjort det lettere at holde fokus – og har mindsket den fysiske belastning for medarbejderne.

Implementering med fokus på detaljer

Fra starten af projektet var der fokus på at skræddersy en løsning, der passede til FreeBees hverdag og arbejdsgange.

Vi laver ikke standardløsninger. Det er vigtigt for os at tilpasse løsningen til den enkelte kundes behov” siger Hanne Lützen-Laursen, Logistikkonsulent hos Toyota Material Handling. “I FreeBees case har det været en fantastisk rejse at være med på, fordi vi har kunnet se, at vi har været med til at gøre en forskel.

Fordi hver sæk vejer ca. 1.500 kg har der været særlige krav til belastning, og her oplevede FreeBee en stor tryghed i processen. “Der blev lavet nye beregninger, hver gang vi lavede de mindste ændringer. Det gav en klar følelse af, at tingene virkelig var i orden,” fortæller Henrik.

Overgangen til det nye system blev oplevet som gnidningsfri af medarbejderne. “Jeg var overrasket over, hvor hurtigt jeg lærte at bruge det. Vi lærte også maskinerne at kende, før de blev sat rigtigt i drift – og det gav en rigtig god start,” siger Erik.

En arbejdsplads man kan være stolt af

Det er ikke kun lagermedarbejderne, der mærker effekten af det nye system – det gør ledelsen også.

Jeg har det godt, når jeg kører hjem fra arbejde – jeg har ro i maven, også når natholdet er her. Jeg ved, at der er styr på tingene,” siger Henrik.

For Jørgen har projektet også haft en klar signalværdi. “Sikkerhed for vores medarbejdere betyder alt. Det her projekt viser både dem og vores kunder, at vi tager ansvar – noget vi synes er meget vigtigt.

Han tilføjer: “Vi har først og fremmest gjort det her for vores medarbejdere – det har været hele udgangspunktet.

Et samarbejde bygget på relationer

Samarbejdet mellem FreeBee og Toyota bygger på gensidig tillid og langvarige relationer.

Toyota har været leverandør her siden dag ét, og den personlige relation har altid været super,” siger Jørgen.

For Hanne er det netop relationen, der gør arbejdet meningsfuldt. “Det giver en fantastisk følelse at gå på arbejde og være med til at gøre en reel forskel for kunderne.”

Vi forstår hinanden bedre, når vi har arbejdet sammen over lang tid - det betyder meget,” tilføjer Jørgen.

Løsningen til FreeBee er forberedt til fremtidige udvidelser med AGV’ere – men det vigtigste mål er allerede opnået: Et tryggere arbejdsliv for dem, der bruger lageret hver dag.

Kontakt vores specialister

Har du spørgsmål til implementering, ønsker du at optimere arbejdsmiljøet eller planlægger du en skræddersyet lagerløsning? Kontakt vores specialister – så sørger vi sammen for at finde den bedste løsning til netop din virksomhed.

Hanne Lützen-Laursen

Logistics Consultant Racking

  • Ansvarlig for Reolafdelingen hos Toyota Material Handling Danmark.
  • Stor erfaring i gennemførelse af projekter fra lagerlayout til aflevering.

Tlf: 23 243 692

Kontakt via mail

IKS effektiviserer driften med ny komplet logistikløsning

En komplet logistikløsning

IKS tredobler kapaciteten og effektiviserer driften med ny komplet logistikløsning. Implementeringen har skabt fundamentet for en fleksibel lagerindretning, der er klar til yderligere optimering og effektivisering af processerne, når behovet opstår. 

Læs mere

Salling Group effektiviserer med ny AGV-løsning

Salling Group opnår +70 % performance i spidsbelastningsperioder med en moderne AGV-løsning, der har løftet både performance, fleksibilitet og medarbejdertrivsel. Men værdien ligger ikke kun i teknologien – den ligger i relationen og de resultater, parterne har skabt sammen.

Læs mere

Swarm Automation Storage

Swarm Automation Storage

Swarm Automation Storage-løsningen fra Toyota er et automatiseret pallelagrings- og hentesystem (ASRS) med AGV'er og shuttles. Det giver pålidelighed døgnet rundt - uden afhængighed af manuelle operatører - fleksibilitet, skalerbarhed, optimering af lagerplads og ofte højere gennemløb. 

Læs mere

Finansierings- og lejemuligheder

Her får du hurtigt og nemt forklaret alt, du skal vide om finansiering og mulighederne med en lejeaftale.

Læs mere

Fjern alle